Faydalı Bilgiler

Atkins Diyeti Yorumları

Dr. Robert Coleman Atkins tarafından oluşturulan Atkins diyeti karbonhidrat kaynaklarının sınırlandırılmasını esas alıyor. Karbonhidratın oldukça azaltıldığı Atkins diyeti faydaları saymakla bitmiyor.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti nedir; Atkins diyeti düşük karbonhidrat alımını esas alan bir diyet çeşididir.

Atkins diyeti nasıl yapılır; atkins diyeti yaparken beslenme düzeni içerisinde bolca protein ve doymuş yağ bulunması gerekmektedir.

  • Atkins diyeti 4 aşama şeklinde uygulanmaktadır. Fakat atkins diyeti aşamaları arasında bulunan bu 4 aşamanın tamamının uygulanması zorunlu değildir. Tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken yiyeceklere dikkat edildiği takdirde 4 aşamanın tamamı uygulanmasa da diyet başarılı olmaktadır.
  • Atkins diyeti uygulayanlar günde iki veya üç öğün şeklinde beslenebilir. Hatta az miktarda ara öğünler de yapabilirler.
  • Atkins diyeti yapılırken günde mutlaka en az 8 bardak su içilmesi önerilmektedir.
  • Aşama: ilk aşamanın 20 gün uygulanması gerekiyor. Bu 20 gün içerisinde günlük karbonhidrat alımı 20 gramın altında olmalıdır. 20 gün yerine 14 gün şeklinde de uygulanabilir. Bu aşamada bolca yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi gerekiyor. Protein ve yağ açısından yüksek oran içeren besinler tüketilmelidir. Günlük enerjinin yüzde 25’i protein kaynaklarından, yüzde 70’i ise ya kaynaklarından alınmalıdır. Kalan %5 için karbonhidrat kaynakları kullanılabilir.
  • Aşama: ikinci aşamada yavaş yavaş fındık ve düşük karbonhidrat içeren besinleri tüketmeye başlıyoruz. Bu aşama da karbonhidratları sebze ve meyvelerden alabiliyoruz. Fakat karbonhidrat oranının düşük olmasında fayda var.
  • Aşama: genellikle 3 aşamaya gelen bireyler hedefledikleri kiloya yaklaşmış oluyorlar. Bu süreçte kilo kaybı yavaşlamadığı sürece karbonhidratlara yer verilebilir.
  • Aşama: bu aşama ulaşılan kilonun korunması içindir. Hedeflenen kiloya artık ulaştıktan sonra vücudun kilo kaybetmeyeceği fakat daha fazla kilo almayacağı şekilde karbonhidrata izin verilir.
  • Atkins diyeti içerisinde et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, düşük karbonhidratlı sebzeler, kuruyemişlerde yağlı tohumlar, sağlıklı yağlar serbest bir şekilde tüketilebilir.
  • Diyette şeker, tahıllar, bitkisel yağlar, yüksek karbonhidratlı sebzeler, yüksek karbonhidratlı meyveler ve baklagiller yasaktır.

Atkins Diyeti Faydaları

Atkins diyeti içerisinde pek çok sağlıklı besine veriliyor. Diyette karbonhidrat içermeyen pek çok besin serbest bir şekilde tüketilebilir. Bu yüzden rahat bir şekilde kilo vermeyi sağlayabilen diyetler arasında yer alıyor.

Atkins diyeti sağlıklı mı; diyet içerisinde karbonhidrata çok az yer verilmesi vücut metabolizmasında değişikliklere sebep olabiliyor. Bu yüzden uzun süre uygulanması durumunda sağlık problemlerine neden olabilir. Ayrıca diyet içerisinde yağ içeriği yüksek besinlere fazlaca yer verildiği için bir süre sonra vücutta yağ artışına ve kolesterol değerleri yükselmeye sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli uygulanmasında fayda var.

Atkins Diyeti Yapanlar

Atkins diyeti yapanlar çoğunlukla ilk aşamada zorlandıklarını fakat daha sonra diyete uygulamanın kolaylaştığını söylemektedir. Özellikle 4. aşamaya kadar gelenler Atkins diyeti uygulanabilirliğinin oldukça kolay olduğunu söylüyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu