Faydalı Bilgiler

Covid-19 Geçirenlerin Yorumları

Covid 19 günümüzde en önemli hastalıklardan biri haline gelmiştir. Bulaşma hızının çok kısa olması ve ölümcüllüğü nedeni ile tüm dünyada korkulan ve önlem alınan hastalıklardan biridir. Ancak buna rağmen dünyada milyonlarca kişi bu hastalığa yakalanmış ve birçoğu bu hastalığı atlatmıştır. Covid 19 geçirenlerin yorumları incelendiğinde ortaya karışık bir tablo çıkmaktadır. Çünkü bağışıklığa bağlı olarak etki süresi değişen bu hastalığın kişiler üzerindeki belirti ve etkileri değişiklik göstermektedir.

Covid 19’a Yakalananların Yorumları

Covid 19’a yakalananlar genellikle belirtilerini hissettikleri anda doktora başvurduklarını söylemişlerdir. Ancak kimi zaman belirti olmasa dahi yapılan testlerde kişilerin pozitif olduğu anlaşılmıştır. Covid 19 belirtileri genel olarak öksürük, ateş, ağrı ve eklem ağrıları olarak nitelendirilmektedir. Ancak bunlar dışında baş ağrısı, ishal ya da başka durumların da belirti olarak sayılabileceği bilinmektedir. Bu nedenle erken zamanda daha hastalık ilerlemeden ve ciğerlere inmeden önce mutlaka kişilerin doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Covid 19 Atlatanlar Yorumları

Covid 19 geçirenlerin yorumları genellikle sürecin çok zor ilerlediğine yöneliktir. Hatta birçok kişi hastaneye yatırılarak tedavi edilmiştir. Bunun yanında ise hastalığı hafif atlatanlar evlerinde karantina sürecine girerek tedavi olmuşlardır. Ağır atlatan kişiler bu dönemde konuşmakta ve günlük işlerini yapmakta dahi oldukça zorlandıklarını paylaşmışlardır.

Covid 19 bulaşma süresi bulunulan ortam içerisinde saniyelerde gerçekleşmektedir. Bu nedenle temaslı olan kişilerde yapılan testler sonucunda sıklıkla pozitif vakaya rastlanmaktadır. Bu nedenle Covid savaşında günümüzde temaslı kişilere de dikkat edilmektedir.

Covid 19 Aşısı Yorumları

Covid 19 aşısı gündeme geldiği ilk andan itibaren herkes tarafından konuşulmaya başlanmıştır. Ülkemizde aşı yapılmaya ise Sinovac aşı ile sağlık sektöründe çalışan kişiler ile başlamıştır. Bunun ardından yaşlı olarak sayılan 65 yaş üstü kişilere yapılmıştır.

Covid 19 aşısı vurulan kimi kişilerde aşıya bağlı reaksiyon oluşabilmiştir. Ancak ciddi bir raporlama bulunmamaktadır. Aşı dozu vurulmuş kişiler tarafından yapılan Covid 19 aşısı sonucunda herhangi bir problem ile karşılaşmadığı belirtilmiştir. Ayrıca hastanelerde bulunan 65 yaş üstü Covid 19 sayısında düşüş yaşanmaya başlamıştır.

Covid 19 Belirtileri Yorumlar

Covid 19 kişilerin bağışıklık sistemine göre değişiklik göstermektedir. Covid 19 geçirenlerin yorumları bu konuda birbiri ile zıt yönde olabilmektedir. Kimi Covid 19 hastalığını geçirmiş kişiler ateş belirtisi ile hastaneye başvurmuşlardır. Ancak sık belirtilerden biri yoğun öksürüktür. Bunun yanında Covid 19’a özel olan eklem ağrıları ile kişiler sağlık kuruluşlarına başvurmuştur. Ancak hiç belirti yaşamadan Covid 19 olmuş kişiler de bulunmaktadır. Kimi zaman da kişiler belirti olduğunu anlayacak kadar ciddi belirtiler hissetmemiştir.

Covid 19 Hafif Atlatanlar Yorumlar

Covid 19 hafif atlatanlar genellikle 20 ila 30 yaş arasındaki kişilerdir. Bu kişilerde Covid 19 tanısı konulduğu halde hiçbir belirti görülmediği paylaşılmıştır. Kimi zaman ise sadece hafif bir öksürük ve hafif ateş ile kişiler grip gibi hastalığı geçirmişlerdir. Özellikle beslenmesine dikkat eden kişiler kolaylıkla hastalığı atlatmışlardır.

Hafif bir şekilde Covid 19 geçirenlerin yorumları genellikle hasta olduklarını anlamadıklarını içermektedir. Yapılan testler sonucunda pozitif çıkmış ve karantina sürecinde iyice dinlenerek hastalığı sorunsuz atlattıklarını söylemektedirler.

Covid 19 İlacı Favicovir Yorumları

Covid 19 tanısı konulduktan sonra kişilere uygulanan tedavide sıklıkla kullanılan ilaç Favicovir’dir. Bu ilaç Covid 19 belirtilerini ortadan kaldırmak ve kişinin bu virüsü atlatmasını kolaylaştırmak için kullanılmaktadır. Bu ilacı kullanan kişilerin yorumları tedaviye başladıktan sonra ilacın onların iyileşmesinde büyük bir etkisi olduğunu belirtmektedir.

Ancak bağışıklık ve Covid 19’a maruz kalma derecesine bağlı olarak hastalığın ağırlığı değişiklik göstermektedir. Bu durumda Favicovir’in etkisini görmemiş ve başka tedaviler ile iyileşmiş kişilerin de yorumları bulunmaktadır.

Covid 19 Pozitif Yorumları

Hastanelerde ya da izolasyon ekiplerince gerçekleştirilen sürüntü, kan ve ciğer testleri sonucunda kişinin herhangi bir yerinde Covid-19 virüsüne rastlanırsa kişi pozitif olarak adlandırılmaktadır. Kişilerin pozitif olmasının nedenleri ise genellikle belirli yollardan kaynaklanmaktadır.

Covid 19 bulaşma yolları genellikle hava ve temastır. Yani bir kişinin maskesiz olarak konuşması, öksürmesi ya da virüslerini paylaşacak herhangi bir davranışta bulunması sonucunda etrafında bulunan kişilere virüs bulaşacaktır. Aynı zamanda bu hastalığa sahip olan ve eline hapşurmak/öksürmek ya da başka bir işlem ile temasta bulunmuş kişinin eline dokunmak da bulaşma yolu sayılmaktadır. Ancak bu kişi ile temasınızın hemen ardından kendi ağzınıza, burnunuza ya da gözünüze dokunmanız sonucunda bulaşma gerçekleşecektir.

Covid 19 pozitif olan kişilerin yorumları genellikle 14 gün boyunca izolasyon dönemini hakkında olmaktadır. Ayrıca bu kişiler belirtilere bağlı olarak yaşadığı zorlukları paylaşmaktadır.

Covid 19 Testi Yaptıranların Yorumları

Covid 19 test ile anlaşılan bir virüstür. Covid 19’a özel test ise sürüntü testidir. Sürüntü testi kapsamında kişilerin burnundan ve ağzından örnek alınmaktadır. Bunun sonucunda yapılan değerlendirme ile kişide virüs olup olmadığı anlaşılmaktadır.

Covid 19 testi yaptıran kişiler özellikle burundan örnek alınması sırasında canlarının bir miktar acıdığından bahsetmektedir. Covid 19 geçirenlerin yorumları testin burun sürüntüsü kısmında tüm nefes yoluna ulaşılması için derine kadar test çubuğunun yerleştirildiğinden bahsetmektedir. Ancak kimi test yaptırmış kişiler de bu durumun o kadar da zor bir süreç olmadığından bahsetmişlerdir.

Covid 19 testinin yapılmasının ardından kişilere 1 gün içerisinde bilgilendirme ulaşmaktadır. Ancak kimi zamanlarda bu sürecin uzaması gibi durumlarla yaşayan kişiler negatif olduklarını öğrenemedikleri için günlük hayatlarının aksamasına neden olduğunu belirtmiştir.

Covid-19 Geçirenlerin Yorumları

Covid 19 Yakalanan Kişi Yorumları

Covid 19’a yakalanan kişilerin yorumları genellikle bu sürecin çok zor olduğundan bahsetmektedir. Özellikle hastalığı ağır olarak geçiren kişiler bu süreçte günlük hayatlarının büyük oranda etkilendiğini söylemiştir. Covid 19 ciğerlere inerse ne olur; Covid 19’u ağır atlatan kişilerin çoğunun ciğerinde virüse rastlanmıştır.

Hafif olarak atlatan kişiler ise sadece izole sürecinde evde ve negatif olan kişilerle doğrudan temas kurmamaya özen gösterdiklerini söylemişlerdir. Kimi durumda hafif olarak atlatan kişi taşıyıcı durumuna gelmektedir. Başka bir kişi ile teması sonucunda o kişi bu hastalığı ağır olarak atlatabilmektedir. Bu nedenle hafif ya da ağır olması fark etmeden Covid 19 tanısı konulan hiç kimsenin diğer kişiler ile tedbirsiz temasa geçmemesi gerektiğini paylaşmışlardır.

Covid 19 Yenen Hasta Yorumları

Covid 19 gerekli tedavi sonucunda atlatılabilmektedir. Özellikle günümüzde Covid 19 hastalığı etkisini eskiye göre biraz daha kaybetmiştir. Bu nedenle iyileşen kişi sayısında artış yaşanmaktadır. Covid 19 yenenlerin yorumları genellikle yeniden bu süreci yaşamak istemediklerine yöneliktir. Kişiler bundan sonraki süreçlerinde ekstra bir koruma yaparak kendilerini korumak istediklerini belirtmişlerdir.

Bu hastalığı geçirmemiş kişilere ise yeterince korunarak yakalanmamaları için ellerinden yapmaları gerekenleri yapmaları gerektiğinden bahsetmiştir. Özellikle atlatmanın ardından aylarca kişilerin öksürük gibi şikayetleri devam etmiştir. Bu durum da kişilerin günlük hayatını aylarca etkilemiştir.

Kimi atlatan kişilerde ise Covid 19 eklem ağrıları virüsün geçmesine rağmen devam etmiştir. Bu nedenle bu hastalığı geçiren kişiler uzun süre kalıcı belirtilerle mücadele etmek zorunda kalmışlarıdır. Bu da kişilerin uzun süre bu hastalıktan mağduriyetlerinin devam etmesine neden olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu