Genel

Alerji Testi

Alerji Testi

Birçok insan, nedeni bilinmeyen alerjilere sahiptir. Ayrıca alerji testi, çoğu insanın hayatının bir noktasında yaptığı testlerden biridir. Bu alerjinin nedenini bulmak için alerji testi gereklidir. İnsanların birçok şeye alerjisi olabilir. Uygulama alerjenleri bularak hayatı kolaylaştırır. Mevsimler değiştiğinde alerjiler yaygındır. Ayrıca, bu belirtiler aynı ortamda belirli yiyecekler yenildiğinde, maddelere sürtüldüğünde veya alerjenlerle ovulduğunda ortaya çıkabilir.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Hastada ağrı ve acı yaratmadan kısa sürede sonuç veren bir testtir. Alerjik astım, alerjik rinit (alerjik grip), kurdeşen (ürtiker), besin alerjisi, arı alerjisi gibi alerjik hastalıkların teşhisinde kullanılır. Genellikle kolun iç kısmına uygulanır. Alerjeni içeren sıvı bir test maddesi cilde uygulanır ve nemlendirilmiş cilt yüzeyine “lanset” adı verilen steril, tek kullanımlık keskin bir malzeme uygulanır.

Testi uyguladıktan sonra deri testi sonuçlarını değerlendirmeden önce 15-20 dakika bekleyin.  Bazı ilaçlar alerji testi sonuçlarını etkileyebilir. Alerji veya astım ilaçları, öksürük şurupları, grip ve soğuk algınlığı ilaçları ve bazı taşıt tutması ilaçları yanlış negatif alerji testi sonuçlarına neden olur. Bir süre kullanmayı bırakmalısınız.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerjenler çevresel alerjenler (akarlar, küfler, hayvan ve polen alerjenleri), böcek alerjenleri, gıda alerjenleri ve alerjenler, ilaç ve mesleki alerjenler olarak sayılabilir. Alerjiler ise alerjik rinit, alerjik astım, ürtiker, atopik dermatit, anafilaksi olarak sıralanabilir.

Doktor alerji testi yaptırmaya karar verdi ancak doktora gitmeden önce aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve test yaptırmalısınız; burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve boğazda gıdıklanma.

Alerji Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Uygulanan testlerin hastalar üzerinde etkili olabilmesi için test yapılmadan önce testin ne işe yaradığını bilmek gerekir. Hasta aç veya tok olduğunda hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Bazı alerji testleri vücudu yorar ve aç karnına yapılmalıdır.

Deri veya kan yoluyla solunum, kan, ilaç, gıda ve alerji testleri yapılabilir. Semptomatik ve korunmaya muhtaç kişilerde alerji testi yapılmalıdır.  Alerji testi antijene bağlıdır. Bu nedenle aç veya tok olup olmadığınızı doktorunuza danışmalısınız. Kan testleri genellikle aç karnına yapılır.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji uzmanı hasta için doğru bir teşhis koyabilmek için değerlendirme yapmalıdır. Bu değerlendirmeye göre de bir denetim yapılır. Öncelikle hastanın klinik öyküsü alınır. Bireysel risk gözden geçirilir ve yeniden değerlendirilir. Muayeneden sonra semptomlar tespit edildi. Daha sonra tam kan sayımı, C-reaktif protein, eritrosit sedimantasyon hızı, akciğer grafisi, böbrek ve karaciğer röntgeni, sonuçlar varsa istenecektir. Kanda birçok ilaç alerji testi yapılır.

Son yıllarda bazofil aktivasyon testi olarak bilinen bir yöntem kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle alerji testi, insan vücudunda aşırı reaksiyonlara neden olan maddeleri ortaya çıkarır ve bu maddelerden uzak bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

CYBH Testi Neden Önemlidir?

Genel kapsamda CYBH testi,  cinsel yolla bulaşan hastalıklarda yaygın olarak kullanılan bir test türüdür. CYBH’leri erken tespit ederek ve bir hastanın komplikasyonları varsa onları durdurarak CYBH’lerin başkalarına geçmesini önler. Klinik semptomlar bazen cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek için yetersiz kalırsa, STD taraması tetiklenir.

Genel olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri hemen hemen aynıdır. Bu semptomlar, cinsel organlarda yanma ve ağrılı idrara çıkma, kanama, şişme, kızarıklık ve tahriş ve cinsel organlardan beklenmedik şekilde koyu veya berrak fakat yoğun akıntı gibi birçok semptomu içerir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel organlarda kaşıntı, yanma, şişme, ağrı ve akıntı şeklinde kendini gösterir. Bu semptomların yaşanması bir enfeksiyon belirtisidir. Bu bağlamda, aile hekiminizden veya ilgili sağlık kuruluşlarından bilgi alınarak CYBH testi yaptırılmalıdır.

CYBH Testi Nedir?

Özellikle, birden fazla cinsel partneri veya çok eşliliği olan kişiler, periyodik olarak STD’ler için test edilmelidir. Aksi takdirde vajinal enfeksiyonlar ileride birçok tehlikeli hastalığa neden olacaktır. Bu nedenle korunmasız cinsel ilişkiye giren kişilerin en ufak belirtilerde dahi doktora başvurmaları gerekmektedir.

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek ve doğru tanı koymak için öncelikle bir uzmana danışmak gerekir. Enfeksiyon daha sonra her bireye farklı testler uygulanarak tanımlanır. STD testi 3 farklı şekilde yapılır. İdrar ve genital bölgeden alınan doku örneklerinde kan örneği incelenir.

Ayrıca cybh testi dışındaki testlerde kan örneği alınarak sifiliz, hepatit B, hepatit C ve HIV dizilimi kontrol edilir. CYBH için cinsel ilişkide bulunduğunuz kişi hakkında bilginiz yoksa ve cinsel ilişki sırasında kondom kullanmıyorsanız mutlaka CYBH testi yaptırmalısınız.

Ayrıca, çok eşli cinsel yaşamları olan kişiler, kondom kullanmıyorlarsa test yaptırmalıdır. Çok eşlilik tercihinin uzun süre devam etmesi durumunda 6 ayda bir test yaptırılması önerilir.

Hangi CYBH Testleri’ni Yapmalıyım?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit etmek için STD testi, muayene eden doktorun takdirine bağlı olarak yapılır. Şüphelenilen hastalık ne olursa olsun doktor bir yol izleyecek ve hangi tetkiklere ibadet edileceğine karar verecektir. Genel olarak, gonore, klamidya, trichomoniasis, sifiliz, hepatit B, hepatit C ve HIV, HPV ve herpes’i saptamak için STD testleri yapılmalıdır.

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığını tespit etmek için yapılan CYBH testleri arasında en sık yapılanlardan biri klamidya testidir. Bu hastalık dışında cinsel yolla bulaşan en yaygın başka bir hastalık da AIDS olarak adlandırılır. Şüphelenilmedikçe ve test edilmedikçe, bu hastalıkları anlamada bir miktar güvenlik olabilir.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Günümüzde babalık testi olarak da bilinen DNA testi, %99,99’a varan doğru sonuçlarla babalığı belirlemenin ana ve en doğru yöntemidir. Aynı zamanda hamileliği tespit etmek için de kullanılır, ancak çok fazla değil. DNA testi yapmak son derece kolaydır. Bu testi gerçekleştirmek için önce her iki taraftan da numune alınmalıdır.

Test sırasında ağız mukozasının her iki yanından çubukla sürüntü alınır ve numuneler laboratuvar ortamında uzmanlar tarafından incelenir. Bu şekilde numune toplamak mümkün değilse saç tokası, diş fırçası gibi kişisel aletlerle bu test yapılabilir.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

Baba ile çocuk arasında biyolojik bir akrabalık yani akrabalık olup olmadığını anlamak için her iki taraftan örnekler alınır ve her iki tarafın babalık testi ile DNA özellikleri karşılaştırılır.  Tüm bu analitik süreçler özel kurumlarda, teknolojik sistemlerle ve uzmanlar tarafından yürütülmektedir. Bu tesislerde numuneden nakliyeye, analizden nihai ürüne kadar tüm aşamalarda büyük bir hassasiyet göze çarpmaktadır.

Babalık Testi (DNA Testi) Nerede Yapılabilir?

Kişinin talebi üzerine özel laboratuvarlarda yapılabilen babalık testi ayrıca adli tıp davaları söz konusu ise adli tıp kurumlarında ve ceza infaz kurumlarında polis ve jandarma aracılığıyla yapılabilmektedir. Bu tesislerde tarafların DNA örnekleri güvenilir bir şekilde karşılaştırılmakta ve aile ilişkileri bu şekilde analiz edilmekte ve incelenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu