Genel

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Genel kapsamda cinsel yolla bulaşan hastalıklar bakteriyel, viral, fungal veya paraziter enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkabilir. Cinsel partner sayısını sınırlayın ve partnerinizin cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü olup olmadığını öğrenin.

HPV aşısı ilişki sırasında prezervatif kullanımı ve mümkün olduğunda, cinsel partnerler aracılığıyla cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların test edilmesi ve test sonuçlarının paylaşılması gibi yöntemler kullanılabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Bel soğukluğu olarak da bilinen hastalık, cinsel ilişkiden sonraki cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak ilk hafta belirtilerini gösterir. İdrarda pürülan bir akıntı ve idrar yaparken yanma hissi vardır. Bu semptomların bir sonucu olarak hastalarda idrar yolu enfeksiyonları gelişir. Kadınlarda ise serviks iltihabı, vajinal akıntı, ilişki sırasında ve sonrasında kanama şeklinde kendini gösterir.

HPV enfeksiyonu insan papilloma virüsleri olarak tanımlanan HPV enfeksiyonlarına 100’ün üzerinde farklı virüs neden olabilir. Enfekte kişilerin sadece %30’unda vücudun çeşitli bölgelerinde siğiller bulunur.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar bazı ortak semptomlarda olabilir. Bu semptomların bazıları hem erkeklerde hem de kadınlarda bulunur. STD’nin en yaygın belirtileri şunlardır: Tüm kadınların vajinal akıntı yaşaması normaldir. Fizyolojik bir salgı olarak tanımlanan bu salgı, rahim ağzı ve rahim tarafından salgılanır, çoğunlukla protein benzeri, berrak ve kokusuzdur.

Yumurtlama, hamilelik ve cinsel ilişki sırasında salgı miktarının artması ve kalınlaşması normaldir. Bu salgı vajinadaki bakterileri dışarı atar ve yürüme, koşma gibi fiziksel aktiviteler sırasında dudakların içyapılarının sürtünmeden dolayı tahriş olmasını engeller.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Tek eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek ve en etkili yöntemidir. Doğru kullanıldığında cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı en etkili önlem prezervatif kullanmaktır ancak kondom kullanmanın bile koruyamadığı cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vardır. (Örnek: Siğiller, uçuk vb.)  Prezervatif kullanırken dikkat edilmesi gereken detaylar vardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavileri Nelerdir?

Klamidya, bel soğukluğu ve frengi gibi bakteriyel bulaşıcı hastalıklar antibiyotiklerle tedavi edilir. Bu bakteriler için doğru antibiyotiklerin seçilmesi hastalığı iyi bir şekilde tedavi edebilir.  Parazit enfeksiyonunun neden olduğu Trichomonas hastalığı da antiparaziter ilaçlarla ortadan kaldırılabilir. HIV, herpes ve HPV enfeksiyonları tamamen tedavi edilemez. Günümüzde cinsel yolla bulaşan hastalıklar tedavisi patojene bağlıdır.

Alerji Testi Nedir?

Genel kapsamda alerji testi, kan testleri, cilt testleri veya eliminasyon diyetleri şeklinde olabilir. Yetişkinler ve her yaştan çocuklar tarafından kullanılabilir.

En yaygın cilt alerji testi bir kişiyi az miktarda alerjene maruz bırakarak reaksiyonları tespit eder. Nadir durumlarda ciddi bir reaksiyon (anafilaktik şok) meydana gelebilir ve acil müdahale gerektirebilir.

Genel anlamda alerji testi, deri veya kan yoluyla yapılabilen ve aşırı duyarlı olduğunuz düşünülen maddeleri (alerjenleri) tespit etmek için kullanılan bir testtir.

Birden fazla şüpheli alerjen aynı anda test edilebilir. Cilt testi hızlı sonuç verir, ancak yapılamayan bir cilt rahatsızlığınız varsa alerji kan testi yapılması önerilir. Tam teşekküllü bir hastane veya klinikte doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Alerjinin nedenini bulmak için çeşitli cilt ve kan testlerini alerji testleri içerir.  Yapılacak testler şikâyetlere göre alerji uzmanı ve immünolog tarafından belirlenir. Testler; İnsan duyarlılığını ortaya koysa da, alerjik hastalığı teşhis etmek için yeterli değildir. Bu nedenle test sonuçları bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Alerji Testi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Hastanın tam bir alerji testi için gelmesi en iyisidir. Hastanın test günü olumlu bir şikâyeti varsa mutlaka bildirmesi gerekir. Bu, testi etkileyebileceğinden, hastalar testten önce aldıkları tüm ilaçlar hakkında bilgilendirilmelidir. Başvuru sürecinde ortaya çıkan ve işlemle ilgili olduğu iddia edilen iddialar için tıbbi yardıma başvurulması en uygun yoldur.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Alerjisi olduğundan şüphelenilen bir doktora başvuran kişilere üç kez alerji testi yapılacaktır. Bu testler alerjilerin tam tespiti için önemlidir. Bu testlerin sonuçları birlikte değerlendirilerek kapsamlı kararlar alınmaktadır. Bıçak yarası testleri, kan testleri ve yama testleri yaygın alerji testlerinden biridir.

Alerji Testi Fiyatları

Yapılan işlem sayısına göre alerji testinin fiyatı farklıdır. Alerji testi için kan testi ve prick testi uygundur.

Check Up Nedir?

Birçok sağlık sorunu ve hastalık, semptomsuz olarak fark edilmez. Bazı hastalıkların semptomlarının günlük hayatın stres ve yorgunluğundan kaynaklandığına inanılmaktadır. Metabolik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, böbrek fonksiyon bozuklukları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalık zamanla fark edilmeden ilerleyip önemli sağlık sorunları haline gelebilir.

Laboratuvar testleri, check up radyolojik görüntüleme ve bir uzman tarafından yapılan fizik muayeneyi içeren bu prosedür dizisi, hastanın yaşı, cinsiyeti, genetik kökeni ve risk faktörlerine göre tasarlanır.

Check up Neleri Kapsar?

Önleyici sağlık kontrollerinin ve check up tam içeriğinin belirlenmesi, bir doktor tarafından önceden tartışılmasını ve muayene edilmesini gerektirir. Bazı standart paketler yaş ve cinsiyete göre oluşturulmuştur, ancak bilinen bir aile geçmişinizde genetik hastalık, teşhis edilmiş bir kronik hastalık, sigara veya alkol kullanımı veya madde kullanımı geçmişiniz varsa, buna göre başka paketlere ihtiyacınız olabilir. 65 yaş üstü hastalar için yaşlı kontrolleri önceliklendirilebilir.

Check Up Nasıl Yapılır?

Genel kapsamda check up, hastanın genel sağlığını belirlemek için kan basıncını, ateşi, kalp atış hızını ve solunum hızını ölçer. Bundan sonra kan ve idrar örnekleri gereklidir. Ardından kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları, dahiliye, nöroloji, kulak burun boğaz, kadın doğum, üroloji gibi birçok tıbbi alanda mülakatlar yapılacak. Her bölümdeki doktorlar gerektiğinde ek testler isteyebilir veya hastanın durumunu değerlendirmek için önceki doktorun istediği testleri ekranda kontrol edebilir.

Check Up Ne Kadar Sürer?

Testi almak ve check up için testin yapıldığı hastane veya sağlık kuruluşundan randevu almanız gerekmektedir. Doktorunuz size ilacınız ve önceki hastalığınız hakkında sorular soracaktır. Bu doğrultuda testin kapsamı belirlenecek ve kişinin teste gelmeden önce alması veya bırakması gereken ilaçlar varsa doktor size bilgi verecektir.

Test günü aç karnına (8- 10 saat açlık) Laboratuvara gelirseniz kan tahlilleri, idrar tahlilleri, kalp elektrolitleri (EKG), akciğer grafileri ve diğer görüntüleme tetkikleri yapılacaktır.

Check Up Neden Yaptırmalısınız?

Sağlık kontrolleri, tüm sağlıklı insanlar için düzenli olarak yapılan kontrollerdir ve check up ile hastalığın erken teşhisinde önemli rol oynar. Fiziksel sağlığın korunması, vücutta gizlenen bilinmeyen hastalıkların keşfedilmesi ve ileride ortaya çıkabilecek hastalıkların erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesi gerekmektedir. Modern tıbbın günümüzün gelişen hedefleri insanların sağlığını korumak ve yaşam kalitelerini yükseltmek için hastalığı erken teşhis edip, hastalığın ortaya çıkmasını beklemeden önlem alın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu