Genel

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

Donuk omuz tanısı profesyonel bir şekilde konur. Bu kapsamda yüksek teknolojili tanı cihazları üzerinden tanı dakikalar içerisinde konur. Omuz bölgesi fiziksel olarak hareket kısıtlılığı olup olmadığına bakılır. Bu kapsamda büyük ihtimalle donuk omuzlar olup olmadığı tanısı konulabilir.

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

Donuk omuzlar her hastada farklı sürede ve farklı belirtiler gösterebilir. Bu yönde hastanın hikâyesi dinlenmesi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Önceki dönemlerde geçirilen başarısız omuz ameliyatları, hareketsiz yaşam tarzı, yaş etkeni, günlük düzenli olarak spor yapılmaması gibi birçok olumsuzluklar donuk omuz rahatsızlığına neden olabilir.

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir?

Donuk omuzların tedavisi daha çok ameliyat üzerinden gerçekleştirilir. Birçok omuz sağlık sorunları tedavisi de bu yönde yapılır. Cerrahi müdahale üzerinden omuzda donuklaşmaya neden olan damar ve dokularda düzeltme sağlanır. Donuk omuz tedavisi tekrar sağlığınıza kavuşma adına elzemdir.

Diz Artroskopisi Nedir?

Merak edilen diz artroskopisi doğrudan dizlerinizde oluşan herhangi sağlık sorunlarının teşhis ve tedavisinin yapılmasıdır. Bu yönüyle omuz yırtılması gibi sorunlardan farklıdır. Omuz yırtılmaları omuz bölgesinde oluşur. Bu nedenle donuk omuz hastalığı gibi sorunların kapalı diz ameliyatıyla ilgisi yoktur.

Kapalı diz ameliyatı herkese uygulanabilir. Sadece dikkat edilmesi gereken kriter, ameliyatın uygun şartlarda yaptırılmasıdır. Bu yönde kalitesiz sağlık merkezleri yerine daha kaliteli özel doktor klinik merkezi tercih edilmelidir.

Kapalı diz ameliyatı yani diz artroskopisi herhangi riskleri olmayan özel bir tıbbi ameliyattır. Bu ameliyat türüyle sadece diz bölgenizde oluşan rahatsızlıklar tanı ve tedavisi yapılıyor. Bu nedenle omuzdaki yırtık gibi farklı sağlık sorunları için de farklı ameliyat türü olmanız gerekir. Ayrıca toplumda yaygın olan omuz hastalığınız olduğunda da ameliyatınız konforlu bir ortam üzerinden uygulanır. Tüm ameliyat türleri deneyimli doktor tarafından sağlıklı bir şekilde uygulanır.

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Dizlerinizde ağrılar ve farklı işlev sorunları meydana geldiğinde doğrudan artroskopiye ihtiyaç duyulabilir. Kapalı diz ameliyatı dizlerinizin daha sağlıklı kalması amacıyla uygulanır. Yöntem donuk omuzlar probleminden farklı olarak aynı anda hem tanı hem de tedavi üzerinden sunulur. Böylece hasta zaman kaybı yaşamaz.

Diz Artroskopisi Faydaları

Kapalı diz ameliyatından fayda elde etmek için öncelikle doktorunuzun kaliteli ve işinin ehli olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kapsamda diz artroskopisi öncesinde doktor klinikleri arasında araştırma yapabilirsiniz. Profesyonel bir doktor klinik merkezinde bu gibi sağlık sorunlarının da garantili bir şekilde uygulandığını bilmelisiniz. Kapalı diz ameliyatı sizlerin daha kaliteli diz bölgesine sahip olmasını destekler. Böylece diz ağrılarınız yok edilecek merdivenleri daha sağlıklı bir şekilde inip çıkmanız sağlanır.

Omuz Yırtığı Neden Olur?

Omuzda da hassas damarlar yer alır. Bu dokuların çeşitli nedenler doğrultusunda zedelenmesi beraberinde omuz yırtığı durumuna da sebep olur. Hastanın yoğun iş temposunda yer alması, ağır eşyalar taşıması, ani bir şekilde vücudunu hareket ettirmesi gibi birçok olumsuzluklar beraberinde yırtılmaya neden olabilir.

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir?

Omuz yırtılması ciddi bir sağlık sorunudur. Bu sorunun oluşması beraberinde hastanın iş ve sosyal hayatının felç olmasına neden olabilir. Bu nedenle omuz yırtığı henüz ilk belirtiden itibaren hastanın mutlaka erkenden tanı ve tedavi olması gerekir. Yırtığın ana belirtileri arasında omuz hareket esnasında bölgede ağrı duyulması, omuzları hareket ettirmede güçlük çekilmesi olarak sıralanabilir.

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Yırtıklar basit ve anlaşılır bir şekilde teşhis edilir. Bu kapsamda ilk olarak hasta öyküsü alınır. Hastada ne gibi şikâyetler hasıl olduğu dinlenir. Sonrasında omuz yırtığı özelinde omuz bölgesi komple olarak görüntülü sistem üzerinden detaylı olarak görüntülenir. Bu işlem sonrasında bölgede yırtılma olup olmadığı tespit edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu