Genel

Mide Balonu Hakkında Bilgiler

Mide Balonu Hakkında Bilgiler

Genel anlamda mide balonu, tıbbi olarak mide balonu olarak bilinen şişirilebilir bir balon türüdür. Balon hastanın midesine geçici olarak yerleştirilir ve obezite tedavisine alternatif olarak görülür. Mide balonları genellikle diyet ve egzersize rağmen kilo veremeyen hastalarda kullanılır. Gastrik balon anjiyoplasti tüm uygun hastalar için uygun bir seçenektir. Ameliyattan farklı olarak, özellikle son zamanlarda, ağrıya neden olmaması ve dinlenme gerektirmemesi nedeniyle şiddetle tercih edilmektedir.

Obezite ve fazla kilo ile mücadelede ameliyatsız yöntemlerden biri olan mide balonu anjiyoplasti sayesinde cerrahi seçenekler arka plana atılabiliyor.

Mide Balonu Nedir?

Günümüzde mide balonu kilo vermek için kullanılan silikon bir balondur. Bu, asıl amacı kilo vermek olan, ameliyatsız kullanılan geri dönüşümlü bir yöntemdir. Balon herhangi bir zamanda çıkarılabilir ve hasta normale dönebilir. Ayrıca mide balonu yerleştirilirken hastaya ötenazi yapılır. Balon endoskop ile mideye yerleştirilir. Balonu midede 500 ml sıvı ile şişirin.

Mideyi kese kâğıdı gibi düşünebilirsiniz. Bir kese kâğıdı 1/3 veya 1/2 balonla doldurulur. Mide balonu tedavisi 10-30 kg arasında kilo kaybı ile sonuçlanabilir. Ancak tüm kilo verme yöntemlerinde olduğu gibi hastanın yaşam tarzındaki kalıcı değişiklikler ve yeme-içme alışkanlıklarında kalıcı iyileştirmeler kalıcı kilo kaybı ile sonuçlanır.

Aynı zamanda; mide balonu endoskopik olarak yapılabilecek zayıflama yöntemlerinden biridir. Bu avantajlı bir yöntemdir çünkü balon midede yer kaplar ve mideyi daha hızlı doldurarak tokluk hissi verir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Hastaya gerekli anestezi verildikten sonra, sönen balon materyali mideye yerleştirilip endoskop rehberliğinde uygun şekilde şişirilerek uygulanır. Malzemesine göre sıvı veya hava ile şişirilir. Mide balonlarının tutulma süresi markalara göre değişmekle birlikte çoğu 6 ay kalıcıdır.

Süresi dolan balon malzemesi mideye yerleştirildikten sonra mideden çıkarılacak ve endoskopik yöntemle söndürülecektir. 8 saatlik açlıktan sonra hasta analjezi ile uyutulur ve mideye endoskopik olarak mide balonu yerleştirilir. Türüne göre su balonları metilen mavisi salin ile şişirilir ve balonlar normal oda havası ile şişirilir.

Genellikle balonlar ortalama 500ml sıvı veya hava ile şişirilir. Daha büyük balon boyutları mide dolgunluğunu ve tokluğunu artırır, ancak tolere edilmesi daha zordur. Tuzlu su ve metilen mavisi içeren balon sızarsa, mavi ve berrak hale getirmek için idrar ve dışkıya metilen mavisi lekeli salin ekleyin.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

Genel kapsamda mide balonlarının endoskopik müdahale gerektirmeyen uygulamaları vardır. Buna göre adından da anlaşılacağı gibi mide balonu yutma tabletleri kapsül şeklinde gelir. Doktor kontrolünde hap olarak yutulan balon yemek borusundan mideye girer ve orada genişler. Uygulama sırasında topun eş zamanlı görüntüleri floresan cam ile izlenir.

Yutulabilir mide balonu mideye ulaştıktan sonra şişer. Bunun için kapsüle takılı kateterden destek alınır. Bu, uygulamanın ikinci aşaması olarak tanımlanabilir. Yutulabilir mide balonu; kükürt heksaflorür nitrojen veya tuzlu su çözeltisi ile doldurulabilir. Bu aşamada yutulabilir mide balonunun özellikleri hasta tarafından seçilir ve hekim tarafından muayene edilir.

Mide yutma balonları tek parça veya üç ayrı parça halinde yapılabilir. Yutulan balonlar genellikle portakal büyüklüğünde olarak tanımlanır. Hasta birkaç balonda sadece bir hap aldı. Diğerleri üç ayrı portakal büyüklüğünde hap yutabilir.

Ancak balon besleme periyodu arasındaki aralık bir aya kadar uzayabilir. Bu aşamada doktorun talimatlarına uymak son derece önemlidir. Elipse mide balonunu kullanmak herkes için uygun değildir. Vücut kitle indeksi en önemli kriterlerden biridir. Ortalama vücut kitle indeksi 27-35 olan kişiler tercih edilmektedir.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

Temel olarak mide balonu fiyatları kalite gereksinimlerine göre çok fazla değişiklik göstermez. Genel anlamda mide balonu kullanmanın diğer uygulamalara göre avantajı midenin yapısını koruyabilmesidir. Mide balonu tamamen şiştiğinde mide boşalması gecikir. Şişirilebilir balonlar mide boşalmasını geciktirmez, mide duvarındaki gerilme reseptörleri ile çalışır.

Mide buharı kullananlarda uygulama sonrası en yüksek kilo kaybı ilk 3 ay içinde olmuştur. 6. ayın sonunda balon çıkarıldıktan sonra hastanın ulaştığı kiloyu koruyabilmesi için en önemli faktör doğru beslenme bilincine ve kültürüne sahip olması ve diyetteki değişime uygun yaşam tarzına uyum sağlamasıdır.

Bu nedenle diyetisyen ve beslenme uzmanı eşliğinde bir psikolog gözetiminde bu sürecin devam ettirilmesi en büyük faydayı sağlar. Sağlanmazlarsa eski ağırlıklara dönülebilir. Asıl amaç kilo vermektir ancak hastada tansiyon, şeker sorunu ya da hiperkolesterolemi varsa fazla kilo vermek bu sorunları da iyileştirecektir. Yine kişi yemek mide balonu fiyatları yedikten sonra uykuya dalarsa ve uyku apnesi sorunu yaşıyorsa kilo verdikçe bu sorunlar azalır.

Bu nedenle asıl amacı kilo vermektir ancak aşırı kiloya bağlı birçok sağlık sorununun giderilmesinde büyük faydalar sağlar. Tecrübelerimize göre mide balonu kullanmak 6 ayda 15-20 kg kaybetmektedir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Sıvı mide balonları ve havalı mide balonları olarak mide balonu fiyatları ikiye ayrılan bu cihazların fiyatları bu standarda göre az da olsa değişiklik gösterebilmektedir.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ bilgi için hemen tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu