Genel

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Son yıllarda obezite olan kişilerin tedavisinde cerrahi işlemler sıklıkla kullanılır ve bu işlemler sonucunda hastaların memnuniyetleri oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, sistektomi ile ilişkili riskler çok değişkendir.

Bu sebeplerden ötürü obezite cerrahisi ameliyatı öncesinde her hastanın tedavi biçimine uzman bir hekimin rehberliğinde karar verilerek öncesinde ve sonrasında yapılacak olanlara dikkatli bir şekilde karar verilmesi gerekir. Hekimin uygun gördüğü şekilde bir yol izlenmeli mümkünse işlem öncesinde diyet tedavisine başlanmalıdır. Cerrahi tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Mide balonu yerleştirme
 • Tüp mide
 • Gastrik bypass

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite, tüp mide ameliyatı öncesi dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

 • 38 derece veya daha yüksek vücut ısısının ortaya çıkması
 • Genelde şiddetli ağrı oluşur. Ağrınız ilaçla geçmiyorsa doktorunuza bildirmelisiniz. Özellikle bacaklarda şiddetli ağrı
 • Kalın bağırsak hareketleriyle birlikte çok koyu veya kanlı dışkı
 • Ameliyattan sonra vücudun bazı bölgelerinde morarma
 • Nefes almada zorluk
 • Ameliyat sırasında iltihaplanma ve kanama
 • Alkol ve kalorili içecekler Obezite cerrahisi sonrası tüketilmemelidir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Ameliyatı sonrası mide hacmini küçültmenin yanı sıra mide tarafından salgılanan açlık hormonu da azalır, yemek yeme isteği azalır, beyin daha az aç kalır yani manuel gastrektomi endokrin sistemi de etkiler ve kilo kontrolünü sağlar. Tüp mide ameliyatından sonra hastaneden taburcu olma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede, Ne Kadar Kilo Verilir?

Ortalama bir kişi ilk 6 ayda kilolarının çoğunu vererek ideal kilosuna 1 yıl içinde ulaşabilir. Obezite cerrahisi sonrası ilk 3 ayda en hızlı kilo kaybıdır. Aktiviteden sonraki ilk ayda ortalama 10-15 kg kaybedilir. Bu miktar sonraki aylarda azalmaya devam eder.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

İşinde uzman ve deneyimli bir hekim ve kadrosu ile başarılı bir obezite cerrahisi sonrası bir hafta kadar geçtikten sonra iş hayatına devam edilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı, mideyi tüpe (tüp) dönüştüren cerrahi bir işlemdir. Sindirim sistemini incelediğinizde, bu sistemin hemen hemen tüm organlarının boru şeklinde olduğunu görürüz. Bu sistemin bir istisnası olan mide, daha fazla besin alabilmesi ve depo oluşturabilmesi için boru şeklinde değil torba şeklindedir. Tüp veya başka bir yabancı cisim mideye yerleştirilmemelidir. Mide şekil olarak tüp şekline benzediği için bu cerrahi işleme tüp mide ameliyatı denir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan veya diyabet, yüksek tansiyon, hiperlipidemi ve kolesterol yüksekliği olan hastalara ve vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan hastalara gastrektomi yapılır. Bu ameliyatı olacak hastanın kilosu dış tüp mide ameliyatı olmalıdır. Menşei. Yani hormonal bozukluklar kategorisine girmemelidir. Bu kişiler kilo vermek için diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle mücadele etmek için çok zaman harcamak zorundadırlar.

Günümüzde zayıflamak isteyen kişilerin tercih ettiği yöntemler arasında tüp mide ameliyatı ile kişiler istedikleri görünüme kavuşmaktadır. Kişiler bu yöntem sayesinde sağlıklı kilo vererek birçok avantajı bir arada yaşamaktadır. Tüp mide ameliyatı avantajları şu şekilde sıralanabilir;

 • Tüp mide ameliyatı, vücuda yabancı cisim koyularak yapılmaz.
 • Mide kapasitesinde azalma ile az yemek yerken tokluk hissi yaratır.
 • Ghrelin hormonu alındığından beri açlık hissi minimuma iner.
 • Sindirim sisteminin doğal işleyişi bozulmaz.
 • Kapalı ameliyat sayesinde daha az yaralanma ve hızlı iyileşme.
 • Bir yılda istediğiniz kiloyu verebilir ve hayallerinize kavuşabilirsiniz.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

En sık, tüp mide ameliyatları tercih edilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Kilo verme hızı kişinin ameliyat öncesi kilosuna göre değişir ve ideal kilosuna ulaştıktan sonra kilo verme hızı yavaşlar. Örneğin 170 cm boyunda 130 kg ile ameliyat olmuş bir kişinin 70 kg civarına düştüğünde kilo vermeyi bırakması beklenirken, 110 kg ile ameliyat olmuş bir kişinin ise 70 kg civarında kilo vermesi beklenir. Aynı şekilde. Verilen ağırlık kişinin ameliyat öncesi kilosuna bağlıdır. Ancak hedef ağırlık her zaman ideal ağırlığa eşit veya daha az olmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 65 yaşına kadar yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların dikkat etmesi gereken hususların arasında beslenme en başta yer alır. Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenilmesi gerektiği şu şekildedir;

 • Dehidrasyonu (vücudun dehidrasyonunu) önlemek için en az 1,52 litre su tüketmelisiniz. (günde en az 68 bardak su) Aksi takdirde baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik, dilde beyaz yaralar, koyu renkli idrar vb. Bu tür durumlarla karşılaşabilirsiniz. Su alımınızın böbrek sağlığınız için de önemli olduğunu unutmayın.
 • Hayatınız boyunca tüm alkolsüz içeceklerden kaçının.
 • Gaz problemlerinden kaçınmak için ameliyattan sonra en az 1 ay sakız çiğnemeyin veya pipet kullanmayın.
 • Ameliyattan sonra midenizin yemekten 150 ila 200 mililitre sıvı emebileceğini unutmayın. Yemekle birlikte 23 yemek kaşığı alarak kendinizi tok hissedebilirsiniz. Bu histen sonra daha fazla yemek yemeyin, aksi takdirde mide krampları hissedebilirsiniz. 69 ay sonra yeni mideniz size ne kadar yemek yemeniz gerektiğini söyleyecektir.
 • İlk haftadan itibaren hafif ila orta şiddette yürüyüş, yüzme ve tempolu yürüyüş önerilir.
 • Uzun vadeli başarı tüp mide cerrahi de oldukça önemlidir. Mutlaka hekim tarafından önerilen bir beslenme programına uyulması gereklidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu