Genel

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Radyolog ve kadın doğum mütehassısı tetkiki analiz ettikten sonra hastaya rahim yapısal komponentlerinin içeriği, polip, miyom veya herhangi bir prekanseroz yapının mevcudiyetini, tüplerin açıklığı gibi konularda bilgi verir. Ayrıca rahim filmi ücreti kriterlerinden biri de tetkikin yorumlama kalitesidir.

Deneyimli bir doktor yalnızca mevcut patolojilerin değil olası hastalıkları gelişmeden önce erken teşhis edebilir. Rahim filminin kullanım alanları arasında kadın kaynaklı infertilitenin etyolojisinin tespiti gelir. Döllenmenin gerçekleşeceği alana kadar süreci negatif etkileyen patogenez ortaya konabilir.

Hastanın içerisinde bulunduğu patolojik durumun giriftliğine bağlı olarak rahim filmi ücreti değişir.  Bunun yanında tercih edilen görüntülenme merkezi ve ilgili uzman doktorun tecrübesi de bu hususta belirleyicidir. Özellikle rahim ile tüpler ve sonrasında karın yolu incelenirken yapılacak hatalar ağrı ve işlem sonrası belli bir miktar kanamaya sebep olabilir.

Aynı zamanda; rahim filmi ücreti konusunda belirleyici olan da esasında bu hassas yapılması gereken işlemi gerçekleştirecek kişilerin tecrübesidir.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Rahim filmi çektirmenin çeşitli metotları vardır. Bunlardan ilki tek kullanımlık balonlu kateter kullanımıdır. C kollu röntgen makinesinin kullanıldığı uygulamada rahimi düzleştirmek için ekstra çengel benzeri materyallerin kullanılmasına gerek kalmamaktadır.

Eski bir metot olan balonlu kateter rahim filmi fiyatları açısından uygun olsa da beraberinde istenmeyen etkiler getirebileceğinden sık tercih edilmez. Seçici salpingografi katater kullanılan tüp açmalı ağrısız metot ise daha etkili ve yeni bir metottur. Bu sayede anlık ihtiyaç durumlarında rahim ve tüp katater aracılığıyla şişirilebilmektedir.

Rahim Filmi Fiyatları

Hastanın halihazırda mevcut patolojisi olup olmaması ve komplikasyon riskleri bütünü değerlendikten sonra filmin hangi tarzda çekileceğine karar verilir. Nihayetinde uzman doktorun tecrübesi, kullanılan teknolojinin gelişmişliği ve daha pek çok etken sonucu ilgili kurum rahim filmi fiyatları açısından bilgilendirme yapmaktadır.

Açık Emar Nedir?

Genel kapsamda açık emar craniyum, baş boyun belgesi, intra ve extra cranial bölge, her türlü spinal plexus, kas ve iskelet yapılarını 4 tarafı açık havadar bir ortamda refakatçiyle çektirebilmenizi sağlayan bir sistemdir. Baş bölümü tamamıyla dış alanda bulunmaktadır. Hasta bu sayede kitap vs. okuyabilir isterse dışarıyla konuşabilir. Ürkütücü ses yoğunluğu bulunmayıp geniş ve aydınlık bir alanda görüntüleme yapılır.

Minimal düzeyde yan etkisi bulunması, işlem sonrası rahatlığı ile açık emar alternatiflerine kıyasla mekanik problemleri ortadan kaldıran bir mekanizmadır.

Açık Emar Kimlere Uygulanır?

Kapalı alanda bulunmaktan korkan, kaygı düzeyi yüksek, BMİ indeksi yüksek, soluk kesilmesi problemi yaşayan kişiler için açık emar uygulaması yapılır. Özellikle küçük hastalarda kinematik çekim imkânı sağlaması sayesinde işlem sırasında oyuncak vs. oynayarak 5 – 10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır.

Kendini ifade etmekte güçlük çeken yaşlı hastalar ve küçük çocuklar için tünel şeklinde dar emar makinelerinde tetkik yaptırmak son derece tehlikeli olabilir. Hülasa kaygı düzeyini arttırmayacak biçimde rahat bir alanda emar çektirmek isteyen herkes tercih edebilir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Anestezili rahim filmi hazırlığı aşamasında hasta jinekolojik yatış formu ile yatırılarak vajina temizliği yapılır. Rahmin dışarı açılan kısmı stabil hale getirilir ve iç hazneye kanül takılır. Bu kanül materyali plastik olup opak kontrast maddenin içeriye girmesini sağlar.

Kontrast maddenin işlevi röntgen makinesinin yolları gözlemesi ve filmi çekmesini sağlamaktır. Kontrastın uygun hızda ilerlemesini sağlamak için belli bir basınç altında gönderilmesi gerekir. Ayrıca rahim filmi fiyatları en başta tetkik metoduna bağımlı bir işlemdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu