Genel

Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum Kaplama

Uygulama kararı dişteki problemin belirlenmesi ile başlar. Belirlenen bu sorunu çözmek için zirkonyum kaplama yaptırmaya karar verirsek diş uyuşturulur. Bu uyuşturma işleminden sonra dişler için hazırlık aşaması, dişlerin şekillendirilmesi gerçekleşir.

 

Bu ölçüyü alınır ve bu ölçünün ardından restorasyonu istediğiniz estetik özelliklerde çevre dokuya mükemmel uyum sağlayacak şekilde hazırlanır. Bir kaplama ve ardından söz konusu dişe yapıştırma işlemi yapılır. Bu bağlanma süreci çok hassas bir süreçtir. Bu hassas süreçten geçtikten sonra, yıllarca güvenle kullanabileceğiniz ve kendi dişleriniz gibi kullanabileceğiniz bir çözüme ulaşır.

Zirkonyum Kaplama Avantajları Nelerdir?

 

Zirkonyum kaplama diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen yöntemdir. Bu prosedürün avantajları şunlardır: Estetik açıdan hoş bir gülümseme isteyenler için doğru seçim, doğal diş rengine yakın bir alaşım olan zirkonyumdur. Zirkonyum dişlerin yapısına metal uygulanmaz. Bu nedenle metal alerjisi olan kişiler bile kısa sürede zirkonyum kaplama yaptırabilmektedir.

 

Zirkonyum diş dokusu ile de oldukça uyumludur. Kullanım sırasında diş etlerinde morarma veya renk değişikliği şikayeti olmadı. Diş eti çekilmesi olmadı. Zirkonyum kaplama değiştirilirken dişlere zarar vermeden işlem yapılabilir.

Zirkonyum Kaplama Yaptıranlar Memnun mu?

Zirkonyum dişlere sahip kişilerden gelen yorumlar genelde iyidir.  Çoğu kullanıcı uygulamadan oldukça memnundur ve herhangi bir şikâyeti yoktur. Ayrıca, bazı insanlar diş telleri yerine bu uygulamaya sahiptir.  Zirkonyum kaplama diş yaptıran hastalardan tedavinin başarılı geçtiğini, gülümsemelerinin düzeldiğini, daha özgüvenli gülümsediklerini ve gülümsemeden duramadıklarını duydum.

Zirkonyum Kaplama Sırasında Ağrı Olur mu?

Kesme işlemi (dişlerin kaplamaya hazırlanması) lokal anestezi altında yapılır ve ardından sıcak ve soğuk havalarda hassasiyeti önlemek için geçici diş renginde kaplama uygulanır. Hastaların çok küçük bir kısmı hafif bir karıncalanma hissi yaşar, kural olarak bu süreç sorunsuz bir şekilde sona erer.

Zirkonyum Kaplama İşlemi Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş üretmenin deneysel aşaması dört ila beş gün sürer ve diş hekiminin dişi kesmesi, ölçmesi, planlaması, numune alması ve son yapıştırması için toplam süre yaklaşık bir haftadır.

Zirkonyum Kaplama Kimler İçin Uygundur?

 

Zirkonyum kaplama tüm kalıcı dişler çıktıktan sonra herhangi bir zamanda yerleştirilebilir. Ancak gelişim döneminde ve 18-20 yaşına kadar çene büyümesinde boşluklar gözlendiği için önerilmemektedir.

İmplant Diş Kimler İçin Uygundur?

Çene ve yüz gelişimini tamamlamış 18 yaş üstü kişilere implant tedavisi uygulanmaktadır. Tedavi öncesinde röntgen  çene kemiği yapısının uygunluğu belirleyerek işleme başlanır. Diyabetli hastalarda tedavi öncesi hastalık düzeltilmelidir.

 

Genel sağlığı iyi olan, implantları destekleyebilecek sağlıklı diş etleri ve çene kemiğine sahip ve ağız hijyeni iyi olan kişilerin başarılı implant tedavisi görme olasılıkları daha yüksektir. Bazı durumlarda implantı yerleştirmek için yeterli kemik yoktur. Önemli kemik kaybı durumlarında, implant tedavisi yerleştirme için uygun altyapıyı sağlamak için ileri teknikler kullanılarak implantlar yerleştirilebilir.

İmplant Diş Faydaları Nelerdir?

İmplantlar için uzun vadeli çözüm yılları vardır.  Geleneksel yöntemlerle yapılan diş köprüsü tedavilerinin ortalama yaşam süresi 5-7 yıldır. Çok titiz bir bakımla 10 yıla kadar dayanabilir. Rutin bakımdan sonra değiştirilmelidir. Ancak implantlar, doktorunuzun tavsiyelerine kulak verildiğinde size ömür boyu uzun ömür sağlar.

İmplant Diş Yaptırmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tedavi sürecine başlamadan önce tolerans sorunlarını aşmak için ağız hijyeni kemik yapısı kadar önemlidir. Bu nedenle implant tedavisi sürecine başlamadan önce ağız hijyenini en etkin şekilde sürdürmek ve genel ağız sağlığını olumsuz etkileyebilecek zararlı alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

İmplant Diş Tedavisi Kaç Aşamadan Oluşur?

Kemiğe gömülü implantların çene kemiği ile kaynaşması ve üzerine doğal görünümlü dişlerin yerleştirilmesi amaçlanır. İmplant tedavisi, ağızda eksik olan dişlerin yerine konması için çene kemiğine titanyum vidaların yerleştirildiği bir tedavidir. Bu vidalara takılan kuronlar köprü görevi görür ve eksik dişler hasta ile görüşülerek protezlerle değiştirilir.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce hastanın estetik beklentilerini doğru anlamak ve gülüş tasarımı ihtiyaçlarını doğru değerlendirmek çok önemlidir. Daha sonra bilgisayar ortamında özel bir program kullanılarak hastanın ağız içi ve yüz görüntüleri ölçülerek yüz şekline göre ayarlamalar hesaplanır. Tedavi sonrası ortaya çıkacak en yakın görüntü programla birlikte hastaya sunulur ve hastanın ağzında aslına uygun olarak oluşturulan geçici restorasyon ve görüşü alınır.

Gülüş Tasarımı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Estetik talepler hastadan hastaya değişiklik gösterdiğinden, yapılacak gülüş tasarımı işlemi kişiye göre belirlenir. Bu prosedürlere karar verirken hastalar: Yüz özellikleri, cinsiyet, yaş, beklentiler gibi faktörler dikkate alınır.

 

İlk olarak, mevcut çürükleri veya diş eti hastalıklarını tedavi edin ve bir diş temizleme prosedürü uygulayın. Bundan sonra hastanın ihtiyacına göre tedavi yöntemine karar verilir. Bu süreçler genel olarak: Gingivektomi adı verilen diş etlerinin estetik işlemleri, diş beyazlatma (beyazlatma) yöntemleri, implant ve protez uygulanarak diş kusurlarının giderilmesi, porselen laminate ve kaplamalar, zirkonyum kaplamalar ve ortodontik tedavi (tel tedavisi) sayılabilir.

Gülüş Tasarımı Tedavi Fiyatları

Hastaların tedavisini belirleyen iki ana faktör vardır. Bu faktörlerden ilki hastanın ağız, yüz ve kemik yapısından kaynaklanan genetik faktörler, ikincisi ise hastanın tedavi sonrası göreceği sonuçlardan beklentileridir. Gülüş tasarımı tedavileri sadece ağız ve diş yapısındaki kusurları gidermekle kalmaz, aynı zamanda hasta beklentilerini karşılayan estetik dokunuşlarla tamamlanır. Bu nedenle tedavi maliyetini belirleyen faktörler kişiden kişiye büyük farklılıklar göstermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu