Tablet

TCL 10 TABMax İnceleme Ve Yorumları

Özellikle pandemi ile beraber tabletler bir kez daha popüler hale gelmişken, bu alanda arka arkaya yeni modeller görmeye başladık. Bu defa da şirketten bizlere TCL 10 TABMax tableti ulaştı.

Hemen söyleyelim, temelde bu 2 tabletle de benzer şeyleri yapabilecek olsanız da, özellikler dahilinde aralarında bazı noktalarda farklılıklar var. İncelememiz sürecinde de bunlara değineceğiz.

TCL 10 TABMax Ekran Özellikleri Neler?

TCL 10 TABMax’in ekranı biraz daha büyük. 10.36 inç büyüklüğünde olan bu tablet, IPS LCD panel kullanıyor. Nispeten ince tutulan ekran kenarları ile beraber ekran – gövde oranı yüzde 80 seviyesine ulaştırılmış durumda. Ekran çözünürlüğü de biraz daha iyileştirilmiş ve ekranda bizleri 2000×1200 piksel çözünürlük karşılıyor.

TCL’in ürettiği tabletlerde ekran gerçekten güzel görünüyor. Bunun en büyük sebebi ise, ekranda TCL’in NXTVISION görüntü teknolojisinin kullanılıyor olması. Tablette bulunan uygulamalar arasından erişebileceğiniz NXTVISION, ekranda görüntülenen görüntüyü iyileştirebiliyor. Kontrast, netlik ve koyu ayrıntıları otomatik olarak geliştirilebilen NXTVISION ayrıca tablette video oynatacağınız da benzer iyileştirmeyi sağlayabiliyor.

Yine buradan renk modu ile sıcaklığını ayarlayabiliyor, okuma modugöz yormayan mod ve güneş ışığı ekranı gibi ayarları açabiliyorsunuz. Böylece tablet üzerinden uzun okumalar yapacağınızda ya da dışarıda kullanacağınızda daha iyi bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Bu özellikle tableti dersleri için kullanacak öğrenciler için önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

TCL 10 TABMax Tasarımı Nasıl?

Tabletin tasarımı da oldukça güzel. Her ne kadar çerçeve ve arka yüzey plastik yapıda olsa da sırıtmıyor, kötü görünmüyor ya da hissettirmiyor. Çerçeve kenarları yuvarlatılmış, arka yüzey ise ışığa duyarlı tırtırlı bir malzeme ile hazırlanmış. Sol kenarda TCL logosu bulunuyor, sağ tarafta da ayrılmış bir alanda kamera yer alıyor.

Tuş butonu tableti yatay tuttuğunuzda sol kenarında kalıyor. Ses düğmelerine ise üst kenardan erişebiliyorsunuz. Bu kenarın devamında microSD kart çekmecesi bulunuyor. Buraya takacağınız 256 GB kapasiteye kadar microSD kart ile cihazın hafızasını genişletebiliyorsunuz.

Tabletin alt kenarında Pogo Pin konektörleri yer alıyor. TCL’in bazı tablet modellerinde kutudan klavye aparatının çıktığını biliyoruz. Bu modelde yok ancak dilerseniz ayrıca satın alarak bu tableti bir klavye ile birlikte dizüstü bilgisayar şeklinde de kullanabilirsiniz.

TCL 10 TABMax’in beğendiğimiz yanlarından biri ise, stereo hoparlörleri kullanıyor olması. Böylece özellikle tablet üzerinden film izleyecek ya da televizyon yayınlarını takip edecekler için bu güzel haber. Elbette öte yandan oyun oynayacaklar için de öyle.

TCL 10 TABMax Teknik Özellikleri ve Performansı

Bu tabletin önemli farklarından bir diğeri ise bir önceki modele göre daha hızlı bir işlemcinin kullanılmış olması oluyor. 8 çekirdekli yapıda olan bu işlemci, hem verimlilik hem performans öbeğinde 2 GHz frekansına erişebiliyor. Ayrıca 4 GB RAM içeriyor ve 64 GB dahili hafıza bulunuyor. Bunlarla beraber de kullanım alanını zenginleştiriyor.

Üzerinde Android 10 işletim sistemini bulunduran tablette arayüz akıcı şekilde çalışırken uygulama çalıştırma temposu da gayet yeterli seviyede. Günlük kullanımlarda sorunsuz şekilde çalışıyor. Bu performansıyla EBA üzerinden derslere katılmak isteyen öğrenciler ve e-postalarını kontrol etmek isteyen, görüntülü görüşmelerde kullanmak için bir tablet arayanlar memnun kalacaklardır. YouTube ve Netflix görüntülemede zaten hem görüntü kalitesi hem stereo ses desteğiyle birlikte iyi iş çıkartan tablet, hafif ve orta grafik ayarlarıyla oyunlarda da akıcı bir performans gösteriyor. Elbette tabletin performansını önemli ölçüde etkileyen şey kullanım biçiminiz. Arka planda çalışır şekilde unutulan uygulamalar her cihazda performansı düşürebilir. Arada sırada ekranda yer alan Optimize Et simgesine tıklayarak cihazın performansını tazeleyebilirsiniz.

Kaynak : merlininkazani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu